2. Światowy Dzień Ubogich - 18.11.2018

Dzisiaj w niedzielę 18 listopada 2018 r. w całym Kościele przeżywamy 2. Światowy Dzień Ubogich - przypadający na przedostatnią (33) niedzielę okresu zwykłego w roku liturgicznym, będący owocem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Papież Franciszek w Orędziu na 2. Światowy Dzień Ubogich wskazał, że podczas pierwszego Dnia w 2017 roku wiele osób na całym świecie odnalazło ciepło domu, doświadczyło solidarności i radości ze spotkania przy wspólnym posiłku. „Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem. Modlitwa we wspólnocie i dzielenie się posiłkiem w niedzielę to doświadczenia, które wprowadzają nas na nowo do pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej” – pisze papież Franciszek. Hasłem tegorocznego spotkania, które w tym roku przypada 18 listopada, będą słowa Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

Zachęcamy, aby w takim dniu - poza modlitwą - spróbować zaangażować się w jakieś konkretne dzieło niesienia pomocy osobom najuboższym. Jest Caritas, są fundacje i stowarzyszenia, czy wreszcie spontanicznie powstające długofalowe akcje pomocy, takie jak (w Trójmieście) Zupa na Monciaku czy Zupa Chylońska. Każdy może się zaangażować i w jakiś sposób (swoim czasem, umiejętnościami, sercem) po prostu pomóc.