Menu
A+ A A-

Polscy kardynałowie na konklawe w 2013 roku

  • Odsłony: 5452

Polskę na nadchodzącym konklawe reprezentować będzie 4 purpuratów w wieku elektorskim (poniżej 80 lat, których krótkie noty biograficzne prezentujemy według kolejności kreacji kardynalskiej. 


kardynał Zenon Grocholewski

Urodzony 11 października 1939 r., 73 lata, wyświęcony na kapłana w 1963 r., należący do prezbiterium archidiecezji poznańskiej. Doktor prawa kanonicznego, w latach 1972-1999 pracownik Najwyższego trybunału Sygnatury Apostolskiej (będąc także jego prefektem od 1998 r.). Mianowany biskupem tytularnym Agropolis w dniu 21 grudnia 1982 r. oraz sekretarzem Najwyższego trybunału Sygnatury Apostolskiej. Święcenia biskupie otrzymał z rąk bł. Jana Pawła II w dniu 06 stycznia 1983 r. Od dnia 15 listopada 1999 r. prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Kreowany kardynałem-diakonem w dniu 21 lutego 2001 r. z tytułem San Nicola in Carcere (od dnia 21 lutego 2011 r. kardynał-prezbiter tego samego tytułu). Brał udział w konklawe po śmierci bł. Jana Pawła II w 2005 r.


kardynał Stanisław Dziwisz

Urodzony 27 kwietnia 1939 r., 73 lata, wyświęcony na kapłana 23 czerwca 1963 r., należący do prezbiterium archidiecezji krakowskiej. Po 2 latach pracy duszpasterskiej w Makowie Podhalańskim wieloletni (1966-2005) kapelan i osobisty sekretarz Karola Wojtyły jako biskupa i administratora archidiecezji krakowskiej, metropolity krakowskiego i papieża. Doktorat z historii Kościoła bronił już jako kapelan papieski. Mianowany 07 lutego 1998 r. biskupem tytularnym San Leone i proprefektem Domu Papieskiego, święcenia biskupie przyjął w dniu 19 marca 1998 r. z rąk bł. Jana Pawła II. 29 września 2002 r. wyniesiony do godności arcybiskupa tytularnego ad personam. W dniu 03 czerwca 2005 r. mianowany przez Benedykta XVI metropolitą krakowskim jako następca kard. Franciszka Macharskiego. 24 marca 2006 r. kreowany kardynałem-prezbiterem z tytułem Santa Maria del Popolo.


kardynał Stanisław Ryłko

Urodzony 04 lipca 1945 r., 67 lat, wyświęcony na kapłana 30 marca 1969 r., należący do prezbiterium archidiecezji krakowskiej. Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, sekretarzem Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski. W latach 1987-1992 był kierownikiem biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich, zaś następnie w latach 1992-1995 pracował w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W dniu 20 grudnia 1995 r. mianowany arcybiskupem tytularnym Novica i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Święcenia biskupie otrzymał w dniu 06 stycznia 1996 r. z rąk bł. Jana Pawła II. Od dnia 04 października 2003 r. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Kreowany kardynałem-diakonem z tytułem Sacro Cuore di Cristo Re w dniu 24 listopada 2007 r.


kardynał Kazimierz Nycz

Urodzony 01 lutego 1950 r., 63 lata, święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1973 r., należący do prezbiterium archidiecezji krakowskiej. W latach 1973-1981 pracował duszpastersko, przygotowując doktorat. W latach 1981-1987 był wykładowcą katechetyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, będąc pracownikiem w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W latach 1987-1988 wicerektor krakowskiego wyższego seminarium duchownego. 16 kwietnia 1988 r. mianowany biskupem tytularnym Villa Regis i sufraganem krakowskim, święcenia biskupie przyjął 04 czerwca 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. 09 czerwca 2004 r. mianowany przez bł. Jana Pawła II biskupem koszalińsko-kołobrzeskim, zaś 03 marca 2007 r. przez Benedykta XVI metropolitą warszawskim. 20 listopada 2010 r. kreowany kardynałem-prezbiterem z tytułem Santi Silvestro e Martino ai Monti.


Poza wyżej wymienionymi, do kolegium kardynalskiego należy dalszych 4 purpuratów, którzy nie wezmą udziału w konklawe w 2013 r. wobec faktu ukończenia 80 roku życia:

  • kardynał Franciszek Macharski - urodzony 20 maja 1927 r., emerytowany metropolita krakowski, kreowany kardynałem 30 czerwca 1979 r. 
  • kardynał Henryk Gulbinowicz - urodzony 17 października 1923 r., emerytowany metropolita wrocławski, kreowany kardynałem 25 maja 1985 r.
  • kardynał Stanisław Nagy SCI - urodzony 30 września 1921 r., sercanin (członek Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego), profesor teologii fundamentalnej, arcybiskup tytularny Holar, kreowany kardynałem 21 października 2003 r.
  • kardynał Marian Jaworski - urodzony 21 sierpnia 1926 r., emerytowany metropolita lwowski (Ukraina), mianowany kardynałem in pectore 21 lutego 1998 r., kreowany kardynałem 21 lutego 2001 r. (jego nazwisko ujawniono 28 stycznia 2001 r.)

W skład kolegium kardynalskiego wchodzą także 2 purpuraci polskiego pochodzenia, którzy osiągnęli już wiek emerytalny:

  • kardynał Edmund Kazimierz (Casimir) Szoka - urodzony 14 września 1927 r., były biskup Gaylord w Michigan i metropolita Detroit (USA), były prezydent Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Świętej, były prezydent Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego oraz Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kreowany kardynałem 28 czerwca 1988 r.  
  • kardynał Adam Maida - urodzony 18 marca 1930 r., były biskup Green Bay w Wisconsin, emerytowany metropolita Detroit (USA) i superior misji sui iuris na Kajmanach, kreowany kardynałem 26 listopada 1994 r.

źródło:

opracowanie własne

Informacja o cookies

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej o możliwości wyłączenia plików cookies.

Archiwum aktualności

Wiadomości (info.wiara.pl)