Menu
A+ A A-

Ks. proboszcz Krzysztof Czaja ustanowiony kanonikiem

  • Odsłony: 3168

foto: ks. Rafał Starkowicz / Gość Niedzielny

Podczas uroczystej Mszy Świętej, którą w Środę Popielcową 14 lutego 2018 r. w naszym kościele odprawił abp Sławoj Leszek Głódź, proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Czaja został przez metropolitę gdańskiego mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Gdyńskiej przy kolegiacie gdyńskiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Gdyni.

"Bardzo dziękuję ks. proboszczowi za jego pracę i gorliwe posługiwanie. Gratuluję nowych stacji Drogi Krzyżowej. Jest udana i bardzo piękna. Gratuluję także elementów patriotycznych, które pojawiają się w jego duszpasterstwie. Ks. proboszcz znany jest z ducha narodowego i patriotycznego" mówił metropolita gdański.

Księdzu proboszczowi gratulujemy wyróżnienia i docenienia jego wieloletniej pracy duszpasterskiej, zarówno w naszej parafii, jak i wcześniejszych placówkach - polecając jego osobę modlitwom wszystkich.

Godności kanonickie to tytuł i forma nagrodzenia kapłana za jego posługę przez biskupa diecezjalnego (w odróżnieniu od tytułów tzw. prałackich: kapelana Jego Świątobliwości i prałata honorowego Jego Świątobliwości [obu tytułuje się prałatami] oraz protonotariusza apostolskiego [tytułowanego infułatem] - nadawanych przez papieży; ks. Jacek Nawrot jest kapelanem Jego Świątobliwości papieża seniora Benedykta XVI). Wyróżnienie to przejawia się w prawie do noszenia stroju odpowiadającego danej kapitule: sutanna z fioletowymi guzikami i pasem, fioletowy pompon przy birecie, rokieta (komża podbita fioletem). Mają one wyrażać ducha służby i odpowiedzialności. Są również zewnętrznym znakiem wdzięczności za dotychczasową pracę i motywacją do dalszego zaangażowania. Historycznie tytuł kanonika był nadawany kapłanom, którzy jednoczą się przy katedrze lub kościele kolegiackim, aby modlić się wspólnie za sprawy lokalnego Kościoła i wypełniać określone powinności służebne na rzecz całej wspólnoty.

Informacja o cookies

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej o możliwości wyłączenia plików cookies.

Statystyka

System operacyjny:
Linux v
PHP:
5.6.40
MySQL:
5.7.31-34
Czas na serwerze:
22:11
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja GZIP:
Wyłączono
Użytkowników:
467
Artykułów:
1230
Zakładek:
108
Odsłon artykułów:
2377472

Archiwum aktualności

Wiadomości (info.wiara.pl)