Logo

Ks. proboszcz Krzysztof Czaja ustanowiony kanonikiem

foto: ks. Rafał Starkowicz / Gość Niedzielny

Podczas uroczystej Mszy Świętej, którą w Środę Popielcową 14 lutego 2018 r. w naszym kościele odprawił abp Sławoj Leszek Głódź, proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof Czaja został przez metropolitę gdańskiego mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Gdyńskiej przy kolegiacie gdyńskiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Gdyni.

"Bardzo dziękuję ks. proboszczowi za jego pracę i gorliwe posługiwanie. Gratuluję nowych stacji Drogi Krzyżowej. Jest udana i bardzo piękna. Gratuluję także elementów patriotycznych, które pojawiają się w jego duszpasterstwie. Ks. proboszcz znany jest z ducha narodowego i patriotycznego" mówił metropolita gdański.

Księdzu proboszczowi gratulujemy wyróżnienia i docenienia jego wieloletniej pracy duszpasterskiej, zarówno w naszej parafii, jak i wcześniejszych placówkach - polecając jego osobę modlitwom wszystkich.

Godności kanonickie to tytuł i forma nagrodzenia kapłana za jego posługę przez biskupa diecezjalnego (w odróżnieniu od tytułów tzw. prałackich: kapelana Jego Świątobliwości i prałata honorowego Jego Świątobliwości [obu tytułuje się prałatami] oraz protonotariusza apostolskiego [tytułowanego infułatem] - nadawanych przez papieży; ks. Jacek Nawrot jest kapelanem Jego Świątobliwości papieża seniora Benedykta XVI). Wyróżnienie to przejawia się w prawie do noszenia stroju odpowiadającego danej kapitule: sutanna z fioletowymi guzikami i pasem, fioletowy pompon przy birecie, rokieta (komża podbita fioletem). Mają one wyrażać ducha służby i odpowiedzialności. Są również zewnętrznym znakiem wdzięczności za dotychczasową pracę i motywacją do dalszego zaangażowania. Historycznie tytuł kanonika był nadawany kapłanom, którzy jednoczą się przy katedrze lub kościele kolegiackim, aby modlić się wspólnie za sprawy lokalnego Kościoła i wypełniać określone powinności służebne na rzecz całej wspólnoty.

Parafia Karwiny