Menu
A+ A A-

Komunikaty Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz Kurii Metropolitalnej Gdańskiej w sytuacji zagrożenia koronawirusem

 • Odsłony: 2454

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a) osobom w podeszłym wieku,
b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Informujemy, iż Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański takiej dyspensy udziela.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
a) kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b) przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c) znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d) cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e) należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f) na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g) rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
a) aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
b) aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
c) aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
a) liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
b) zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
c) sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.


Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.


* * * * *

ZALECENIA SZCZEGÓŁOWE KURII METROPOLITALNEJ GDAŃSKIEJ
DO KOMUNIKATU RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI Z DNIA 12 MARCA 2020 R.

 1. Zgodnie z prośbą Księży Biskupów o modlitwę, polecamy duszpasterzom dodanie specjalnego wezwania do modlitwy wiernych, a także śpiew suplikacji w intencji ustania epidemii. Należy to czynić podczas każdej Mszy św. i nabożeństw pasyjnych. Suplikacje można też odśpiewać na klęcząco przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Teksty modlitw znajdują się w załączniku.
 2. Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga konieczności zaznajomienia katolików z komunikatem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, który należy przekazać i wyjaśnić wiernym w niedzielę i w dni powszednie przed Mszami św. Tekst komunikatu prosimy umieścić też w biuletynach parafialnych, stronach internetowych i gablotach. W pkt. 1 Komunikatu Rady Stałej KEP poinformujmy o dyspensie Księdza Arcybiskupa Metropolity, której udzielił wymienionym w komunikacie wiernym.
 3. Przypominamy, że do dnia 29 marca br. wszystkie liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania zostają przeniesione na terminy późniejsze (ustalenia nowego terminu dokonają księża proboszczowie w porozumieniu z wyznaczonym wcześniej szafarzem). W tym czasie zostają odwołane również katechezy przygotowujące młodzież do sakramentu bierzmowania. Podobnie dotyczy to katechez przygotowujących dzieci do Pierwszej Komunii św.
 4. We wskazanym czasie odwołuje się również wszystkie spotkania grup formacyjnych i modlitewnych dla dzieci i młodzieży szkolnej, i jak wcześniej już zostało podane zwiesza rekolekcje szkolne.
 5. W związku z sytuacją zagrożenia koronawirusem zostaje odwołana także Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
 6. Dodatkowo, poza podanymi już w poprzednich Komunikatach zaleceniami, duszpasterze powinni pamiętać, że:
 • w tej trudnej sytuacji brak zajęć w szkole czy odwołanie katechez sakramentalnych nie oznacza wyjazdów czy czasu wolnego, ale zgodnie z prośbą Księży Biskupów zintensyfikowane i zwiększone zaangażowanie się w posługę duszpasterską (dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracje Najświętszego Sakramentu czy odwiedzanie chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną). Duszpasterzy i wiernych prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi.
 • wraz z całą służbą liturgiczną mają zachować szczególną higienę podczas pełnionych posług liturgicznych (mycie dłoni ciepłą wodą z mydłem przed każdym każdą liturgią oraz po zakończeniu rozdzielania Komunii św.);
 • w przypadku chorób szafarzy sakramentów apeluje się o zachowanie zdrowo rozsądkowej ostrożności;
 • podczas sprawowania Eucharystii kapłani koncelebrujący mają przyjmować Komunię św. przez „zanurzenie”;
 • prosimy nie udzielać wiernym Komunii św. pod dwiema postaciami;
 • administratorów kościołów i obiektów kościelnych uwrażliwiamy i prosimy, aby regularnie dbali o czystość kościołów i naczyń liturgicznych (sprzątanie świątyni, częsta wymiana folii ochronnej w konfesjonałach, dezynfekowanie ławek, poręczy, klamek…)

Transmisje Mszy św.:
Niedziela, 15 marca 2020 r.

 • 7:00 –TVP 1, Radio Plus
 • 9:00 – Polskie Radio - Program Pierwszy
 • 9:30 – Telewizja TRWAM
 • 11.00– TVP 1
 • 13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.

 • 7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.

 • 20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www.episkopat.pl

Transmisja Mszy Świętej z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla polskich marynarzy i rybaków oraz rodaków poza granicami kraju
Sobota - godz. 23.00, Niedziela - godz. 12.00
Odbiór: Satelita Eutelsat Hot Bird; na platformie NC+ kanał 230
Internet: external.polskieradio.pl

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie. Transmitującym lokalnie zwracamy uwagę, iż zawsze musi to być transmisja na żywo, aby wierni mogli uczestniczyć w aktualnie sprawowanej Eucharystii. Zachęcamy do uruchomienia tam, gdzie techniczne możliwości na to pozwalają, transmisji liturgii Mszy św. czy nabożeństw wielkopostnych on-line, za pomocą mediów społecznościowych.

Administratorów parafialnych skrzynek pocztowych prosimy o przekazanie powyższych informacji i dotychczasowych komunikatów – KEP i Kurii - wszystkim kapłanom współpracownikom.

ks. Rafał Dettlaff, kanclerz
ks. Krystian Kletkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego
ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor Wydziału Katechetycznego

Gdańsk-Oliwa, 13 marca 2020 r.

Informacja o cookies

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej o możliwości wyłączenia plików cookies.

Statystyka

System operacyjny:
Linux v
PHP:
5.6.40
MySQL:
5.7.33-36
Czas na serwerze:
03:00
Pamięć podręczna:
Wyłączono
Kompresja GZIP:
Wyłączono
Użytkowników:
490
Artykułów:
1318
Zakładek:
108
Odsłon artykułów:
2632497

Archiwum aktualności

Wiadomości (info.wiara.pl)